25 listopada 2018 r., w Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata – Ksiądz Arcybiskupa wyróżnił medalem „Pro Christi Regno” zasłużonych dla rozwoju Królestwa Bożego diecezjan.

Wśród wyróżnionych była pani doktor Elżbieta Sujak, która na prośbę bpa Herberta Bendorza wraz z ks. B. Skrzypczakiem w 1958 r. zakładała pierwszą w Polsce poradnię rodzinną. Posługiwała w niej przez kolejne kilkanaście lat, pomagając małżonkom i rodzinom w coraz lepszej komunikacji, wpierając rodziny w kryzysie, a także przygotowując narzeczonych do sakramentu małżeństwa.

W kolejnych latach współpracowała z śp. Teresą Strzembosz i Teresą Kramarek w szkoleniu kolejnych kobiet (dzisiaj nazywamy ich doradcami życia rodzinnego), w celu zakładania poradni rodzinnych w innych diecezjach. W taki sposób w Polsce powstawały struktury duszpasterstwa rodzin.

Można powiedzieć, że całe swoje życie poświęciła służbie małżonkom i rodzinom przez osobistą posługę i towarzyszenie im w rozwoju ich miłości, przez liczne książki i artykuły, z zakresu poradnictwa, psychologii komunikacji, rozwoju ludzkiego.

Dzisiaj w 60-tą rocznicę powstania duszpasterstwa rodzin w (archi)diecezji katowickiej, otaczamy Panią dr Elżbietę Sujak naszą wdzięczną modlitwą i życzliwością.

Medal wraz z listem gratulacyjnym i słowami wdzięczności skierowanymi do Laureatki przez Księdza Arcybiskupa Wiktora Skworca wręczyli ks. dr Zdzisław Brzezinka (Dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin) oraz dr Ewa Porada (Archidiecezjalny Doradca Życia Rodzinnego).