Kiedy rozpocząć bezpośrednie przygotowania do sakramentu małżeństwa?

Kandydaci do małżeństwa powinni zgłosić się do kancelarii parafialnej rok przed planowanym ślubem w celu rozważnego i spokojnego podjęcia bezpośredniego przygotowania do ślubu.

Rezerwacja terminu nauk przedślubnych i poradni życia rodzinnego: Kilknij

Po ukończeniu nauk przedślubnych zakończonych dniem skupienia oraz po 3 spotkaniach w poradni życia rodzinnego - około 6 miesięcy przed ślubem narzeczeni umawiają się na spisanie protokołu przedślubnego.

Dokumenty, które należy przygotować w celu spisania protokołu przedślubnego:

• metryka chrztu wydana nie wcześniej niż 6 miesiące przed spisaniem protokołu;
  • świadectwo ukończenia katechizacji w szkole ponadgimnazjalnej;
  • świadectwo ukończenia przygotowania bliższego do małżeństwa (jeżeli takie miało miejsce)
  • dowód osobisty.

Narzeczeni pragnący zawrzeć małżeństwo konkordatowe dostarczają trzy egzemplarze zaświadczenia sporządzonego w USC miejsca zamieszkania narzeczonych (wyciąg z aktu urodzenia dla celów zawarcia małżeństwa, świadectwo o stanie wolnym, obywatelstwie polskim i miejscu zamieszkania). Zaświadczenie z USC jest ważne 6 miesięcy..

W przypadku, gdy kandydaci (zarówno kobieta jak i mężczyzna) nie ukończyli lat 18, wymagana jest zgoda Sądu dla nieletnich, dyspensa z Kurii Biskupiej oraz zgoda rodziców. Jednakże załatwienie tych spraw dokonuje się przy udziale Proboszcza.

Szczegółowe informacje znajdują się w Instrukcji przygotowania do sakramentu małżeństwa: https://rodzina.archidiecezjakatowicka.pl/images/pdf/Instrukcja.pdf

13 październik 2021

Różaniec dla Rodzin

Zapraszamy do rodzinnego odmawiania różańca