Prezentujemy wybrane ruchy i stowarzyszenia katolickie. Zapraszamy pozostałe grupy do nadsyłania krótkiej notki na temat charyzmatu, specyfiki i możliwości przystąpienia do wspólnoty.


Domowy Kościół

Gałąź rodzinna Ruchu Światło-Życie, czyli Domowy Kościół, to w archidiecezji katowickiej aktualnie (rok 2014) 1060 rodzin skupionych w 236 kręgach (małych grupach po 4-6 małżeństw). Te małe grupy (kręgi) spotykają się ze sobą i z kapłanem w cyklu „co miesiąc”, aby się wspólnie modlić, dzielić Słowem Bożym oraz rozmawiać na tematy wiary i życia małżeńsko-rodzinnego. Ta synteza wiary i życia, owocuje umocnieniem małżeństwa, udzielaniem sobie wzajemnego wsparcia między małżeństwami oraz pogłębieniem wiary w rodzinie. Ruch jest dobrą formą dla tych małżeństw i rodzin, które chcą angażować całe rodziny – dorosłych i dzieci.
Więcej na stronie: Domowego Kościoła
Zainteresowanych już konkretnym udziałem w Domowym Kościele prosimy o kontakt z parą odpowiedzialną w diecezji. Są to Zofia i Kazimierz Dyrcz: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. , tel. 505186214.
opr. ks. Jarosław Ogrodniczak – Moderator Domowego Kościoła w Archidiecezji Katowickiej


Instytut Świętej Rodziny



Więcej informacji:
Instytut Św. Rodziny Łomianki: http://www.isr.org.pl/

Instytut Świecki Życia Konsekrowanego Świętej Rodziny, został założony przez ks. abp . Kazimierza Majdańskiego i dr Monikę Wójcik. Instytut pomaga rodzinom coraz lepiej poznawać własną tożsamość i przyjąć Boży plan wobec nich, naśladować Świętą Rodzinę w codziennym życiu. Prowadzona formacja opiera się na nauczaniu Kościoła o rodzinie, czerpie inspiracje z naukowego dorobku Instytutu Studiów nad Rodziną w Łomiankach. Podczas wakacji rodziny uczestniczą w rekolekcjach, a w ciągu roku regularnie spotykają się w swoich miejscach zamieszkania, tworząc tzw. Ogniska Świętej Rodziny. Specyfiką tej formacji jest jej rodzinny charakter, ogarniający swoim zasięgiem wszystkich członków rodziny – małżonków-rodziców wraz z ich dziećmi.
Od 1986 r. trwają w Łomiankach cotygodniowe spotkania modlitewne ze Świętą Rodziną, w których uczestniczą członkowie Wspólnoty, rodziny i młodzież studencka. Wkrótce rozpoczęły się też spotkania rodzin w Łomiankach, które z czasem przybrały formę regularnych dni skupienia. Tak zaczęło swoją działalność pierwsze Ognisko Świętej Rodziny. Obecnie takich Ognisk jest kilka w różnych miejscowościach w Polsce: w Warszawie Łomiankach, Poznaniu, Rybniku, Szczecinie, Olsztynie, Chojnicach i Nowym Sączu. Rodziny spotykają się na comiesięcznych dniach skupienia (które prowadzi kapłan z Instytutu wspomagany przez inne osoby), a także w mniejszych grupach, podejmując refleksję nad zadanymi na dniach skupienia tematami. Starają się aktywnie uczestniczyć w życiu parafii, pomagają sobie nawzajem, służą świadectwem i wspierają inne rodziny w swoim środowisku.
Ognisko Świętej Rodziny w Rybniku jest na razie jedynym ogniskiem działającym na terenie Archidiecezji Górnośląskiej. Skupia około 20 rodzin z Rybnika i okolic. Dzięki temu, że mieszkamy w blisko siebie -większość rodzin pochodzi z Rybnika i okolic (pojedyncze rodziny dojeżdżają z Wrocławia, Oławy, Dąbrowy Górniczej i Chorzowa), możemy nie tylko pogłębiać swoją formację religijną, ale także tworzyć żywą wspólnotę rodzin. W tej wspólnocie dzielimy się ze sobą dobrami duchowymi (modlitwa, ofiara), materialnymi (np. ubranka dla dzieci, sprzęty domowe), czasem (przypilnowanie dzieci, towarzyszenie w chorobie, użyczenie samochodu, pomoc w pracach remontowych, przeprowadzce itp.). Każdy wnosi wkład wg. swoich zdolności i możliwości. Tworzą się więzy przyjaźni między rodzinami. Zacieśnianie więzi między rodzinami powoduje, że chętnie spędzamy ze sobą czas organizując wspólne wycieczki, zajęcia sportowe, ogniska, jasełka, kolędowanie itp.
Na dniach skupienia spotykamy się raz w miesiącu. Program takiego dnia obejmuje Adorację Najświętszego Sakramentu, Mszę św., konferencję, godzinę małżeńską, dzielenie się życiem, posiłek. Dzieci realizują swój program formacyjny i sportowy.
Bardzo ważne jest dla nas to, że dzięki istnieniu Ogniska nasze dzieci mają środowisko, w którym wyznawane są te same zasady i wartości. Wartości niepopularne we współczesnym świecie, takie jak: czystość, skromność, życie wiarą na co dzień, rycerskość, patriotyzm. Formacja dzieci proponowana przez Instytut Świętej Rodziny wspiera nas rodziców w wychowaniu religijno-patriotycznym, uczy odpowiedzialności za siebie i innych.
Do naszego Ogniska przychodzą rodziny, które chcą pogłębienia swoich relacji małżeńskich i rodzinnych po to, by wzrastać w swoim powołaniu, ale są też i takie, które szukają sposobów rozwiązania swoich problemów życiowych, czy wręcz poszukują ocalenia dla swojego małżeństwa i rodziny.
Nasza formacja jest dwu etapowa. Po okresie przyglądania się, który obejmuje udział w rekolekcjach letnich w Wisełce małżonkowie przygotowują się do oddania Matce Bożej w macierzyńską niewolę miłości, korzystając z drogi zaproponowanej przez św. Ludwika Marię Grignon de Montfort i św. Maksymiliana Kolbe.
Po oddaniu Matce Bożej może nastąpić drugi etap formacji, którym jest oddanie się Rodzinie Świętej i afiliacja do Instytutu Świętej Rodziny.
Rodziny gromadzące się wokół Instytutu uczestniczą w wakacyjnych rekolekcjach, które mają miejsce w prowadzonym przez Instytut Ośrodku Rodzin w Wisełce na wyspie Wolin. W czasie wakacji odbywają się tu cztery dwutygodniowe turnusy rekolekcyjne (w każdym z nich bierze udział ponad dwadzieścia rodzin).
Program rekolekcji łączy modlitwę i formację z rekreacją. Znaczną część dnia rodzina spędza razem. W czasie spotkań rodziców prowadzone są zajęcia dla młodzieży i dzieci – w poszczególnych grupach wiekowych. Centrum każdego dnia stanowi wspólnie przeżywana Msza Święta. W programie rekolekcyjnym jest też adoracja Najświętszego Sakramentu, konferencja dla małżonków, godzina małżeńska, godzina rodzinna, wieczorne spotkanie rodziców. Popołudnia zazwyczaj przeznaczone są na rekreację – wspólne przebywanie rodziców z dziećmi. W czasie rekolekcji są też dni zupełnie szczególne: dzień sakramentu pokuty i pojednania oraz dzień odnowienia przyrzeczeń małżeńskich.
Opracowanie: Justyna i Marek Froehlich


Ruch Duchowości Małżeńskiej – Equiper Notre Dame

Ruch Equipes Notre-Dame – grupy Naszej Pani powstał we Francji 1938 roku z inicjatywy kilku małżeństw, które z pomocą kapłana, ks. H. Caffarela postanowiły przyjąć zwyczaj przeżywania comiesięcznych spotkań, by na nowo wspólnie odkrywać sens i bogactwo sakramentu małżeństwa.
8 grudnia 1947 roku została proklamowana Karta Equipes Notre-Dame uznana za akt założycielski Ruchu.

Zgodnie ze Statutem, Equipes Notre-Dame, jako „ruch formacji duchowej i odnowy, pomagają swoim członkom w rozwijaniu w sobie miłości Boga i bliźniego; wzywają do wzajemnej pomocy braterskiej, aby ich członkowie mogli, osobiście i wraz ze współmałżonkiem, przyjmować realia życia małżeńskiego, rodzinnego, zawodowego i społecznego, zgodnie z wolą Bożą; rozbudzają w małżeństwach świadomość ich misji ewangelizacyjnej w Kościele i w świecie poprzez dawanie świadectwa miłości małżeńskiej oraz poprzez inne, zależne od ich wyboru, sposoby działania” (Statuty, art. 3).

Międzynarodowe stowarzyszenie Equipes Notre-Dame jako ruch duchowości małżeńskiej adresowany jest do małżonków sakramentalnych. Gromadzi małżonków, którzy dążą do wypełnienia przyrzeczeń chrzcielnych, którzy odpowiadając na wezwanie Chrystusa „Pójdź za Mną” poszukują Boga w swoim życiu. Można powiedzieć, że Ruch narodził się dzięki odkryciu, że podstawą rodziny jest małżeństwo, którego prawdziwym fundamentem może być jedynie miłość. Założyciel ruchu ks. H. Caffarel był głęboko przekonany, że miłość małżeńska jest wielką rzeczywistością duchową i zasadniczym fundamentem małżeństwa.

Odpowiadając na pytanie: „czy są jakiekolwiek działania ewangelizacyjne podejmowane przez naszą wspólnotę?” Odpowiadamy, iż cały nasz ruch ze swym charyzmatem jest ewangelizacyjny, adresowany jednak do grona małżonków sakramentalnych pragnących żyć łaską sakramentu małżeństwa. Pracując z łaską i w charyzmacie ruchu małżonkowie z większą odwagą dają świadectwo w rodzinie i w „świecie”. Podejmują wtedy posługi na rzecz Kościoła, jak i na rzecz drugiego człowieka.

Jest nas ponad 122 500 małżonków i 12 000 kapłanów w 78 krajach. W Polsce małżonkowie tworzą ekipy dopiero od 10 lat. Region Polska to ponad 800 małżonków i 85 kapłanów. Sektor Śląski to 190 małżonków i 21 kapłanów.

Jesteśmy obecni na stronie internetowej www.end.org.pl – (można wpisać w wyszukiwarce ruch duchowości małżeńskiej lub ruch małżeński).

Organizujemy rekolekcje otwarte dla małżonków oraz rodzin.
Małżonkowie uczestniczą w życiu Kościoła: są Szafarzami Najświętszego Sakramentu, uczestniczą w przygotowaniu bliższym do małżeństwa, mają dyżury w Poradniach Życia Rodzinnego, są członkami Rad Parafialnych itp.
Dla każdego małżeństwa sakramentalnego jest miejsce w Equipes Notre-Dame – zapraszamy.
Bernadka i Piotr Dylowie


Ruch Focolari

Rodzina
Wzór, który pociąga i przynosi owoce.
Małżeństwa na granicy rozpadu odnajdują siłę do ponownego podjęcia dialogu i odbudowania tego, co pęknięte.
W świecie, który zapomniał o wielkich wartościach i przygląda się obojętnie rozpadowi podstawowej komórki społecznej, świadectwo rodzin kierujących się głębokimi wartościami, otwartych i solidarnych jest zaczynem społeczeństwa bardziej zaangażowanego zarówno religijnie, jak i społecznie.

Ruch Nowe Rodziny

Ruch Nowe Rodziny (powstały w 1967 r.) przez ponad 40 lat istnienia, zaproponował i rozpoczął nowy sposób bycia rodziną oraz nowatorską kulturę rodzinną opartą na czterech podstawach: wychowaniu, formacji, aktywności społecznej, solidarności.
Wszystko zaczęło się od zaangażowania jego członków w radykalne życie duchowością Focolari – duchowością jedności. W rodzinie powołanie to stanowi równocześnie formację. Relacje głębokiej jedności budowane każdego dnia przez rodziców, stają się mocnym punktem odniesienia w stosunku do dzieci. W tej perspektywie również różnice między pokoleniami nie są już ścieraniem się przeciwieństw, lecz pozytywną wymianą darów.
„Rodzina nie zamyka się w sobie – mówiał Igino Giordani, uważany przez Chiarę Lubich za współzałożyciela Nowych Rodzin – lecz rozrasta się jak komórka, która żyje dla siebie na tyle, na ile współżyje z braćmi. Z rodziny żyjącej Ewangelią, jak ze świętego i naturalnego źródła, wyrasta nowe społeczeństwo.”

Szkoła Loreto – to międzynarodowa szkoła dla rodzin, prowadzona przez Ruch Nowe Rodziny od 1982 roku. Jej siedziba mieści się w okolicach Florencji, w miasteczku Loppiano. Do tej pory odbyło w niej formację 1200 małżeństw z całego świata. Ostatnio rozpoczęto kursy dla doradców rodzinnych honorowane przez Unię Europejską. Podobne szkoły powstają także w innych krajach.
Formacja rodziny odbywa się w duchu wspólnej pracy, poprzez naukę i udział w innych działaniach. Specyfiką doświadczenia jest zanurzenie się ‘full-time’ (24 godziny na dobę) w środowisku, którego prawem jest Ewangelia przeżywana w świetle duchowości jedności. Międzynarodowe środowisko sprzyja otwarciu się i przenikaniu różnych kultur.

Międzynarodowe kongresy tematyczne – odbywające się okresowo, charakteryzuje wymiana myśli i doświadczenia pomiędzy rodzinami i światowej klasy ekspertami.

Family-point – kursy formacyjne dla rodzin dotyczące najbardziej aktualnych i palących problemów rodziny. Siedziba: miasteczko Loppiano.

Pomoc na odległość – Ruch Nowe Rodziny, w 45 krajach południowej półkuli, realizuje około 100 projektów rozwoju, działając na rzecz ponad 18 400 dzieci. Projekty te obejmujące także kursy alfabetyzacyjne oraz szkolenia zawodowe i przygotowujące do życia w rodzinie dla rodziców, finansowane są dzięki akcji ‘pomoc na odległość’. Ruch Nowe Rodziny zajmuje się także międzynarodowymi adopcjami. (www.famiglienuove.info/sad/)

To wielkie międzynarodowe spotkanie odbywające się co 12 lat. Ostatnie, zatytułowane: „Familyfest 2005 (…) w hołdzie Papieżowi rodzin” odbyło się w kwietniu 2005 r., wkrótce po odejściu Jana Pawła II do Domu Ojca i jako wyraz wdzięczności dla Papieża dedykowane było właśnie Jemu. Było to międzynarodowe wydarzenie, na które obejmujące sieć 200 mniejszych spotkań odbywających się równocześnie w różnych miastach i stolicach 78 krajów na 5 kontynentach, połączonych dzięki bezpośredniej transmisji telewizji RAI Uno. Z dużym odzewem spotkał się zaproponowany tam projekt solidarnościowy: „Jedna rodzina – jeden dom”. Powstał on wśród rodzin żyjących w najbiedniejszych dzielnicach stolicy Filipin, a obecnie obejmuje również na obszary Tajlandii i Sri Lanki dotknięte tragedią tsunami oraz peryferie Cochabamby w Boliwii.

Pierwszy Familyfest odbył się w 1981 r. w rzymskim Pałacu Sportu (Palaeur). Uczestniczyło w nim ponad 20 000 osób z całego świata, a jego punktem kulminacyjnym było przemówienie papieża Jana Pawła II. Również w rzymskim Palaeur odbył się w 1993 r. kolejny Familyfest, stanowiący przygotowanie do Międzynarodowego Roku Rodziny (1994). Transmitowały go na żywo telewizja RAI 1, RAI SAT, nagrywały go też wiele stacji telewizyjnych z różnych krajów. Oprócz świadectw, debat i elementów artystycznych zaproponowano również projekty pomocy dla dzieci o utrudnionym starcie. W odpowiedzi na trwającą wówczas tragedię w Jugosławii powstał także projekt „gościna i praca” dla kobiet bośniackich wypuszczonych z obozów.

Kontakt:
Focolare Katowice
40-060 Katowice, ul. Fliegera 18/23
tel. 32 – 251 18 38
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.focolare.pl


Ruch Szensztacki

Ruch Szensztacki w Archidiecezji Katowickiej zaczął się rozwijać już w latach 60-tych dzięki pracy apostolskiej ks. Augustyna Urbana – Pallotyna. Założył on i prowadził Ligę Matek i Kobiet Szensztackich z Rydułtów i Zabrza. Od roku 1978 – kiedy została poświęcona kaplica domowa Sióstr Szensztackich w Radlinie (16.10.1978 r.) – grupa Matek z Rydułtów regularnie co miesiąc przyjeżdżała na dni skupienia. Wtedy jeszcze nie było w Polsce sanktuarium szensztackiego, dlatego kaplica sióstr przez nowo zawiązujące się grupy uważana była za sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej, w której zawierane było przymierze miłości.

Od roku 1979 siostry rozpoczęły pracę apostolska i formacyjną z dziewczętami, matkami i rodzinami w duchu charyzmatu. Rodziny i matki szensztackie w archidiecezji katowickiej – to pierwsze grupy Ruchu Szensztackiego, które powstały w Polsce. Przez zawarcie przymierza miłości z Matką Bożą Trzykroć Przedziwną tworzyły one fundament Dzieła w naszej Ojczyźnie.

Obecnie wiele rodzin i matek z powstałych wtedy grup Pan Bóg powołał już do wieczności, wielu jest fizycznie niesprawnych z powodu wieku lub choroby, dlatego nie biorą udziału w spotkaniach, ale apostołują zapełniając kapitał łask.

Obecnie w archidiecezji istnieją w wielu parafiach następujące wspólnoty Ruchu:

  • Szensztacki Instytut Sióstr Maryi
  • Liga Rodzin Szensztackich
  • Liga Matek Szensztackich
  • Szensztacka Młodzież Męska
  • Kręgi MTA Pielgrzymującej

Centrum Ruchu w archidiecezji znajduje się w Wodzisławiu Śl. – Radlinie II.

Adres:
Szensztacki Instytut Sióstr Maryi
ul. Bolesława Chrobrego 106 A, 33-414 Wodzisław Śląski – Radlin II
Tel. 32/ 456 59 49
Strona WWW


Stowarzyszenie Rodzin Katolickich

Adres: 40-041 Katowice, ul. Plebiscytowa 49 a
Dyżury: środa od 17.00 do 18.00

Od 1990 r działa w naszej archidiecezji Stowarzyszenie Rodzin Katolickich (powstało jako drugie w Polsce), które w tej chwili liczy około 600 członków skupionych w 28 kołach parafialnych.
Głównym miejscem pracy Stowarzyszenia są Koła Parafialne, które działają w konkretnym środowisku i są uwrażliwione na potrzeby i problemy jego rodzin.

Do zadań Stowarzyszenia należy między innymi:
troska o zachowanie i właściwy rozwój życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci,
szeroko rozumiana troska o małżeństwa i rodziny,
praca wychowawcza wśród dzieci i młodzieży np. Stowarzyszenie powołało i prowadzi 10 szkół katolickich pracujących w 5-ciu Zespołach *)
podejmowanie inicjatyw politycznych, społecznych i gospodarczych mających na celu wszechstronną pomoc rodzinie.

Na działalność Stowarzyszenia w sferze formacyjnej składają się między innymi: dni skupienia (dla całego Stowarzyszenia 4 w roku oraz w poszczególnych Kołach według zapotrzebowania i zgodnie z realizacją programu formacyjnego), pielgrzymki, parafialne dni rodziny często organizowane w formie festynów, wykłady i warsztaty oraz spotkania formacyjne w kołach parafialnych, dni skupienia dla nauczycieli szkół Stowarzyszenia, rodziców i uczniów (m.in. wyjazdy formacyjno-integracyjne), udział członków Stowarzyszenia w Rekolekcjach Małżeńskich typu Marriage Encounter oraz Porekolekcyjnych Spotkaniach Małżeńskich ( rodzice + dzieci), uczestnictwo we Mszach św. w intencji rodzin (w parafiach) i w spotkaniach z elementami katechezy i dzielenia się swoim przeżywaniem wiary, udział w uroczystościach kościelnych i narodowych, organizowanie bali i zabaw bezalkoholowych ze zbiórkami na cele statutowe (ochronki, kolonie charytatywne, pomoc potrzebującym) jest elementem jednoczącym i promującym pozytywne wzorce, udział w zajęciach z młodzieżą dotyczących przygotowania do małżeństwa i życia w rodzinie, akcja zapraszania do swoich domów starszych dzieci z domów dziecka i innych placówek opiekuńczych daje możliwość przekazania wartości, spotkania rodzin, prowadzenie ochronek, koloni, zimowisk, akcje charytatywne, imprezy okolicznościowe (Dzień Dziecka, Św. Mikołaja, opłatek, itp.) i inne formy podejmowane przez członków Stowarzyszenia w ich środowiskach. Te działania służą promocji wartości chrześcijańskich, promocji zdrowej rodziny opartej o wiarę i jej wiernej w różnych sytuacjach codzienności (Katowicki Kongres Rodziny 1997), a także w sytuacjach ekstremalnych (np.: Marsz w Obronie Życia, apel Nie zabijaj,). Aktywne włączenie się w referendum i wybory do parlamentu europejskiego poprzez promowanie i popierania konkretnych stanowisk i ludzi znanych z postaw i działań zgodnych z zasadami Ewangelii- to mała cegiełka w dążeniu do tego, by reprezentowały nas osoby kompetentne i równocześnie etyczne. Systematyczna współpraca naszych Szkół ze szkołami innych krajów Europy zbliża i pozwala lepiej się rozumieć (m.in. Belgia, Niemcy, Włochy, Francja).

Chociaż zasadniczym miejscem działania Stowarzyszenia jest parafia, istotne jest to, że powstała Ogólnopolska Federacja Stowarzyszeń Rodzin Katolickich, co umożliwia działania na forum krajowym. Ważne jest to, że Stowarzyszenie stanowi miejsce spotykania się i płaszczyznę współpracy liderów i członków różnych wspólnot i ruchów, a dzięki posiadanej osobowości prawnej szersze działania są bardziej skuteczne i dają w praktyce większe możliwości. Szerzenie pozytywnych wzorców i promowanie dobra daje szansę, że świat wokół nas może stać się lepszy. Zarząd Główny dokłada wszelkich starań, aby zaktywizować środowiska rodzin katolickich i zachęcić je do stowarzyszania się. Sprawa ta ma szczególną wagę w obecnej sytuacji społeczno-politycznych przemian, które nie powinny odbywać się bez świadomego głosu katolików, a szczególnie rodzin katolickich.

Członkowie Zarządu Głównego pełnią dyżur w każdą środę od 17.00 do 18.00 w Siedzibie Stowarzyszenia w Katowicach (ul. Plebiscytowa 49a).

Opracowała Teresa Malicka

Najnowsze

17 wrzesień 2024

Jubileusze Małżeńskie 2025

Zapisz się już dziś na to wydarzenie !

16 wrzesień 2024

Widowisko Matka Boga w Tychach

Serdecznie zapraszamy na Widowisko multimedialne

28 maj 2024

Jubileusze małżeńskie 2024

Jubileusze Małżeńskie 2024 za nami. Wracamy wspomnieniami do tego wydarzenia.

10 lipiec 2024

Krajowy Ośrodek Duszpasterstwa Rodzin zaprasza

Serdecznie zapraszamy na Pielgrzymkę dla Małżeństw i Rodzin na Jasną Górę

08 maj 2024

Trwają zapisy do nowej edycji studium DŻR !

 Chcesz zostać Doradcą życia rodzinnego?

23 październik 2023

Uczestniczę we wspólnocie Kościoła

Program Komisji Duszpasterstwa KEP - materiały 2023/2024 dla rodzin.