Rekolekcje małżeńskie przeznaczone są dla katolickich par małżeńskich (ślub kościelny), które chcą umacniać i pielęgnować swoją miłość małżeńską żyjąc w coraz pełniejszej jedności.

Więcej informacji na: http://www.rekolekcje-malzenskie.pl/
Spotkania zasilające.Terminy spotkań:

    Katowice

  • Sala “Gościa Niedzielnego” ul Wita Stwosza 11 i Krypta Katedry, dzieci w Duszpasterstwie Akademickim ul.Wita Stwosza 16
  • I niedziela Adwentu, i w Białą niedzielę czyli w niedzielę po Wielkanocy
  • Rybnik
  • w Duszpasterstwie Akademickim
  • w 4-tą niedzielę września

Czym są spotkania zasilające?

Od 1978 r., zainicjowane na prośbę uczestników, odbywają się regularnie Porekolekcyjne Spotkania Małżeńskie nazywane Spotkaniami Zasilającymi. Korzystają z nich małżonkowie, którzy byli na Rekolekcjach Małżeńskich, aby pogłębić, umocnić a także odnowić wartości przeżycia rekolekcyjnego. Spotkania te mają charakter dnia skupienia. Odbywają się w stałych terminach w Duszpasterstwie Akademickim w Katowicach (2 razy w roku) i są powtarzane w Rybniku i Bielsku ( a do niedawna także w Krakowie).

Na spotkania porekolekcyjne zapraszani są małżonkowie wraz z dziećmi. Dzieci mają odrębne zajęcia w grupach wiekowych, a wraz z rodzicami uczestniczą we Mszy św.

Każde spotkanie prowadzi kapelan i para koordynująca ( co zapewnia specyficzną ciągłość).

Rozważania prowadzone są w kontekście nauki Kościoła dzięki czemu spotkania te są rodzajem specyficznej katechezy, której owocem jest chrześcijańska wspólnota małżeństw. Ogromnie ważne dla całej rodziny jest to, że w spotkaniach tych ( a wcześniej w rekolekcjach) uczestniczą wspólnie oboje małżonkowie, że jest to ich równoczesne przeżycie. Bardzo istotne jest uczestnictwo dzieci i młodzieży. W tym przypadku relacje wzmacniające przeżycie i jego skutki przebiegają w obie strony: rodzice – dzieci i dzieci – rodzice.

Terminy rekolekcji

    8 -10 stycznia 2021r.
    26 - 28 lutego 2021 r.
    3 - 5 września 2021 r.
    1 - 3 października 2021 r.
   

Rekolekcje trwają od godziny 18.00 w piątek do godziny 16.00 w niedzielę. Aby uczestniczyć w rekolekcjach konieczne jest posiadanie zaproszenia. Przy wysyłaniu zaproszeń kierujemy się kolejnością zgłoszeń.

Rekolekcje odbywają się w Domu Rekolekcyjnym Księży Jezuitów w Czechowicach.

Zgłoszenia:
Teresa i Eugeniusz Maliccy
tel. 32/ 255 36 43

Czym są rekolekcje typu Marriage Encounter?

Polski program Rekolekcji Małżeńskich typu Marriage Encounter powstał w katowickim Duszpasterstwie Akademickim w 1977 roku. Rekolekcje małżeńskie są rekolekcjami zamkniętymi, trwającymi od godziny 18.00 w piątek do godziny 16.00 w niedzielę. Są one przeznaczone dla małżeństw sakramentalnych. W zasadzie są to rekolekcje dla dobrych małżeństw, tzn. takich, które chcą żyć w jedności, umacniać i pielęgnować swoją miłość, choć przeżywających czasem różne trudności. Uczestniczą jednak w nich również i tacy małżonkowie, dla których stanowią one przysłowiową “ostatnią deskę ratunku” lub są pomocą w ponownym odkrywaniu swojej miłości. Rekolekcje rozgrywają się wyłącznie pomiędzy małżonkami – lecz w klimacie i atmosferze wytworzonej przez grupę. Skrótowo, to intensywny kurs uczenia się, bądź rozwijania sztuki komunikacji także na płaszczyźnie uczuć, który może ułatwić wzajemne relacje w życiu codziennym i w sytuacjach ekstremalnych. Jest to praktyczne zwrócenie uwagi, podkreślenie, a czasem wręcz nauczenie zasad, które mogą być wykorzystywane przez małżonków w celu budowania porozumienia w małżeństwie i rodzinie.

Początek rekolekcjom Marriage Encounter dali małżonkowie J. i M. Ferrowie i jezuita o.Gabriel Calvo z Hiszpanii; pierwsze rekolekcje tego typu nazwane Encuentro Conyugal odbyły się w Barcelonie w 1962 r. (po blisko 10-ciu latach zbierania doświadczeń). Do Polski ich program dotarł z Kanady przez Stanisława Boguszewskiego, przywiózł go do Katowic, do Duszpasterstwa Akademickiego, na spotkanie grupy absolwentów i zainteresował nim małżeństwa z tej grupy i ich duszpasterza, ks. Józefa Dancha. Jako liderzy zaangażowali się Janina i Kazimierz Waloszkowie. Program został przetłumaczony, przedyskutowany i sprawdzony w praktyce na pierwszych tego typu eksperymentalnych rekolekcjach, które poprowadził zespół z Katowic (4 pary prowadzące, 5 par zaproszonych oraz ksiądz, psychoterapeuta i p. Boguszewski) 7 maja 1977 r. w Laskach. Miejsce to zaproponował ks. Danch, który znał je z praktyki jako kleryk. Kolejne rekolekcje odbyły się w Pewli koło Żywca (styczeń 78), Laskach (maj 1978), Raciborzu (wrzesień 1978 i październik 1979), Trzebini (luty 79), a od kwietnia 1979 w Czechowicach, w klasztorze oo. Jezuitów, który stał się stałym miejscem dla odbywających się 6 razy w roku rekolekcji.

W 1981 roku program został zmodyfikowany przez Teresę i Eugeniusza Malickich oraz ks. Stanisława Puchałę – wykorzystano najnowsze spostrzeżenia psychologii komunikacji i dotychczasowe doświadczenia przy prowadzeniu rekolekcji i spotkań porekolekcyjnych. Zasadniczo w tej formie program jest realizowany do chwili obecnej, choć na bieżąco aktualizowany. W 1986 r. katowicka para koordynująca wraz z animatorami z Rzeszowa zainicjowała powstanie ośrodka rzeszowskiego, realizującego identyczny program. Każde rekolekcje prowadzi zespół animatorów składający się z kapelana, pary koordynującej i dwóch par małżonków-animatorów. Animatorzy z grupą współpracowników tworzą wspólnotę, która bierze udział w spotkaniach, wyjazdach i rekolekcjach doskonalących umiejętności prowadzenia spotkań i ich przygotowania, a przede wszystkim służą budowaniu więzi pomiędzy animatorami i współpracownikami a także pogłębieniu formacji.

Uczenie się sztuki wzajemnej komunikacji prowadzi do pogłębienia więzi małżeńskiej i daje możliwość nawiązania zerwanej. Dla wielu małżeństw rekolekcje stały się punktem zwrotnym, a nawet przełomem w życiu, pomogły małżonkom odnaleźć siebie, lepiej się zrozumieć nawzajem i akceptować. Takie przeżycie często rodzi przemianę. W sferze intelektualnej oznacza to zazwyczaj odkrycie zupełnie innego wymiaru świata, w moralnej może się przejawiać w rewizji hierarchii wartości i przeszeregowaniu priorytetów. Rekolekcje małżeńskie inspirują również do podjęcia postawy apostolskiej, otwartości na innych, angażowania się w sprawy Kościoła i społeczeństwa. Uczestnicy stworzyli wiele grup działających w swoich środowiskach, najczęściej parafialnych. Z inicjatywy uczestników i animatorów tych rekolekcji i Duszpasterstwa Rodzin powstało – jako drugie w Polsce – Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Diecezji Katowickiej, a na jednym ze Spotkań Zasilających w Bielsku – zainicjowano powstanie Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Diecezji Bielsko-Żywieckiej.

Najnowsze

31 sierpień 2023

Dzień skupienia dla doradców życia rodzinnego

Zapraszamy na dzień skupienia - 16 września 2023 r., godz. 10.00

31 sierpień 2023

Jakie było życie Ulmów?

Czekając na beatyfikację

31 sierpień 2023

Pielgrzymka małżeństw i rodzin na Jasną Górę

XXXIX Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin na Jasną Górę odbędzie się w dniach...

02 czerwiec 2023

Archidiecezjalne Studium Duszpasterstwa Rodzin

Nowa edycja od września 2023 r.

18 październik 2022

Wierzę w Kościół Chrystusowy

Program Komisji Duszpasterstwa KEP - materiały dla rodzin.

19 luty 2021

Jubileusze małżeńskie 2024

Msza Święta w intencji jubilatów odbędzie się 19 maja 2024 r.